“Tregoni shokët që njohin jetën tuaj private” pyetjet e pazakonta për kandidatët e PD

Komisioni i vlerësimit të kandidatëve për deputet në Partine Demokrike miratoi këtë të mërkurë metodologjinë e punës. Anëtarët e komisionit nisin nga sot shqyrtimin e raporteve të mbërritura nga grupet e punës ku janë renditur të dhëna të përgjithshme mbi kandidatët, si arsimimi, puna aktuale edhe ajo e mëparshme. Kandidatët të cilët kalojnë fazën e … Continue reading “Tregoni shokët që njohin jetën tuaj private” pyetjet e pazakonta për kandidatët e PD

Procesi i vlerësimit të kandidatëve, Berisha mbetet jashtë

E pyetur nëse ish-kryeministri Sali Berisha do t’i nënshtrohet vlerësimit të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, anëtarja Enriketa Papa theksoi se kryetari i partisë, presidentët dhe ish-kryetarët e partive nuk kalojnë në vlerësim. “Di që në udhëzimin e dhënë, kryetari i partisë, presidentët dhe ish-kryetari e partisë nuk kalojnë në vlerësimin tim.” – u shpreh … Continue reading Procesi i vlerësimit të kandidatëve, Berisha mbetet jashtë

Detaje nga tragjedia në Himarë/ Si humbi jetën gruaja në det, djalit ia mori stuhia nga duart

Detaje rrënqethëse mësohen rreth ngjarjes së rëndë që ndodhi sot në Himarë. Teksa një familje doli me varkë në det, zonja e shtëpisë nuk ka mundur dot të kthehet e gjallë. Viktima është identifikuar si Mirela Rama. Familja me 3 anëtarë (bashkëshorti, bashkëshortja dhe djali) është nisur për udhëtim për të zënë peshk në mëngjes, … Continue reading Detaje nga tragjedia në Himarë/ Si humbi jetën gruaja në det, djalit ia mori stuhia nga duart

Bashkimi Evropian hetime kompanisë amerikane Google

Zyrtarët e Bashkimit Evropian për mekanizmat rregullatore kundër monopoleve njoftuan të martën se do të fillojnë një hetim ndaj planeve të kompanisë Google për të blerë kompaninë Fitbit. Gjigandi amerikan i teknologjisë Google, entitet në pronësi të kompanisë Alphabet, shpreson të hyjë në tregun e teknologjisë që mbartet në trup, nëpërmjet blerjes së kompanisë Fitbit, … Continue reading Bashkimi Evropian hetime kompanisë amerikane Google

Njëqind të vrarë dhe mijëra të plagosur nga shpërthimi masiv në Bejrut

Presidenti Libanez Michel Aoun i bëri thirrje kabinetit qeveritar që të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme në Bejrut për një periudhë dyjavore pas shpërthimit masiv të së martës që shkatërroi pjesën më të madhe të portit të qytetit. Nga shpërthimi u vranë 100 persona dhe të paktën katër mijë janë plagosur Megjithëse shkaku zyrtar i shpërthimit … Continue reading Njëqind të vrarë dhe mijëra të plagosur nga shpërthimi masiv në Bejrut

Mjeku Erion Dasho: Shifrat reale janë 500-1000 të infektuar në ditë!

Mjeku Erion Dasho ka folur për situatën e pandemisë në vendin tonë, me pretendimin se Ministria e Shëndetësisë nuk po e menaxhon si duhet parandalimin e Covid. Sipas tij numri real i të infektuarve është 9 herë më i lartë . “Flasim për një situatë të dalë jashtë korntrollit. Unë mendoj që duhet të kalojmë … Continue reading Mjeku Erion Dasho: Shifrat reale janë 500-1000 të infektuar në ditë!

27 TE VDEKUR DHE 2500 TE PLAGOSUR

Zona përreth portit të Bejrutit ku ndodhi shpërthimi pasditen e sotme i ngjan një zone bombardimesh në luftë. Porti është kthyer në gërmadhë nga shpërthimi i fuqishëm që ngriti në qiell një kërputhë gjigante tymi. Shpërthimi ka qenë i fuqishëm duke shkatërruar gjitha hotelet në zonë si edhe automjetet që kanë qenë në lëvizje. “Ishte … Continue reading 27 TE VDEKUR DHE 2500 TE PLAGOSUR

Presidenti Trump, përpjekje për të kufizuar punësimin e të huajve në agjencitë federale

Presidenti amerikan Donald Trump të hënën nënshkruajti një urdhër ekzekutiv që detyron të gjitha agjencitë federale që të bëjnë një kontroll të brendshëm për të parë nëse ato po i zëvendësojnë punëtorët e kualifikuar amerikanë me njerëz nga vende të tjera. Shtëpia e Bardhë tha se urdhri ekzekutiv do të ndihmojë në parandalimin e agjencive … Continue reading Presidenti Trump, përpjekje për të kufizuar punësimin e të huajve në agjencitë federale

A është emri i Jozefina Topallit ne liste ne Shkoder?

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, një personazh i larguar nga PD që nga marrja e drejtimit të kësaj partie nga Lulzim Basha, u përfol së fundmi se ishte propozuar nga anëtarësia e Shkodrës për kandadate për deputete në zgjedhjet e ardhshme.Pavarësisht zhurmës që bëri lajmi, Topalli nuk e komentoi këtë zhvillim në zonën e saj, ndërsa së … Continue reading A është emri i Jozefina Topallit ne liste ne Shkoder?