Çudit të gjithë Myslim Murrizi: Kam dashur të vras Rexhep Meidanin

Deputeti Myslim Murrizi ka bërë një deklaratë të pazakontë mbrëmjen e së hënës duke thënë se ka dashur të vrasë Rexhep Meidanin në fund të viteve ’90. Ai thotë se e shikonte atë si kundërshtar dhe se në Partinë Demokratike në atë periudhë i thoshin se ka vrarë Azem Hajdarin. “Për cilët politikanë po flasim? … Continue reading Çudit të gjithë Myslim Murrizi: Kam dashur të vras Rexhep Meidanin

Flasin gratë shqiptare të kampit Al-Hawl: Nuk duam të kthehemi në Shqipëri

Gjithçka nisi me një mesazh zanor të Eva Dumanit, e cila në kampin Al Hawl mban emrin Sara. Në një kohë që 15-vjeçarja kishte ndihmuar të listonte të gjithë emrat e shqiptarëve, të njihte dhe të bënte identifikimin e Alvin Berishës, por edhe të na gjente ne ekipin e A2 dhe të na dërgonte te … Continue reading Flasin gratë shqiptare të kampit Al-Hawl: Nuk duam të kthehemi në Shqipëri

Rama nuk pret ndërkombëtarët, dekreti i Metës për Kodin Zgjedhor shqyrtohet nesër në Komisionin e Ligjeve

Pavarësisht thirrjeve ndërkombëtare për të rishqyrtuar Kodin Zgjedhor dhe për ta miratuar atë me konsensus, Partia Socialiste duket e vendosur për të lënë në fuqi kodin aktual i miratuar në fillim të tetorit. Në agjendën e punimeve të Komisionit të Ligjeve gjatë ditës së nesërme, parashikohet edhe shqyrtimi i dekretit të Presidentit Ilir Meta. Kreu … Continue reading Rama nuk pret ndërkombëtarët, dekreti i Metës për Kodin Zgjedhor shqyrtohet nesër në Komisionin e Ligjeve

Një emigrant shqiptar ndërton shtëpinë me mbishkrimin, “Donald Trump”

Kanë mbetur edhe 8 ditë para zgjedhjeve presidenciale në SHBA. Kosovarët të njohur si populli më proamerikan në botë, kanë mendime të ndryshme se kush duhet të jetë presidenti i radhës amerikan. Por një bashkatdhetar nga Istogu duket se është i bindur në rizgjedhjen e Trumpit president. Ai ka ndërtuar një shtëpi të bukur banimi … Continue reading Një emigrant shqiptar ndërton shtëpinë me mbishkrimin, “Donald Trump”

Atentat në Fier: 50 vjeçari ekzekutohet në sy të bashkëshortes, po e çonte në punë

Vrasje me armë zjarri në lagjen “Sheq i Madh” në Fier. Siç mëson Ora News, viktimë ka mbetur shtetasi Ahmet Toska, 50 vjeç. Sipas policisë lokale, viktima është qëlluar në rrugë, rreth orës 06:00 të ditës së sotme, nga një person ende i paidentifikuar. “Sot rreth orës 06:00, në lagjen “Sheq i Madh” Fier, nga … Continue reading Atentat në Fier: 50 vjeçari ekzekutohet në sy të bashkëshortes, po e çonte në punë

Diaspora për Shqipërinë jo për politikën e vjetër

Nuk e kuptoj se si ata që jetojnë jashtë kufinjve të Shqipërisë mund të votojnë për politikanët që i kanë detyruar të braktisin vendin e tyre, familjen e tyre, atdheun e tyre.. Nuk e kuptoj se si një politikan që ka gati një jetë në pushteti të vijë dhe ti kërkojë votën ose si bej … Continue reading Diaspora për Shqipërinë jo për politikën e vjetër

Suedia del sërish kundër rrymës: Të moshuarit të mos futen në karantinë

Teksa vendet e tjera evropiane po shtrëngojnë masat kufizuese për shkak të rritjes së numrit të njerëzve të infektuar me COVID-19, Suedia ka porositur qytetarët e saj mbi moshën 70 vjeçare që të mos izolohen. Njoftimi erdhi nga Qeveria suedeze të enjten, më 22 tetor, me shpjegimin se Suedia regjistron numër më të ulët të … Continue reading Suedia del sërish kundër rrymës: Të moshuarit të mos futen në karantinë

Situatë alarmante në Maqedoninë e Veriut/ 22 viktima dhe 561 raste të reja në 24 orë

Situatë alaramente e pandemisë në 24 orët e fundit. Sipas të dhënave zyrtare janë bërë 1901 testime, ndërsa janë regjistruar 561 raste të reja të covid-19 ndërsa 22 qytetarë kanë humbur jetën. Numrin më të madh të të infektuarve e ka Shkupi me 271 raste e ndjekur nga Prilepi me 33, Strumica 32, Kumanova me 29 … Continue reading Situatë alarmante në Maqedoninë e Veriut/ 22 viktima dhe 561 raste të reja në 24 orë

Fakte interesante të Papa Françeskut dhe deklaratat që tundën themelet e kishës katolike

Në vend të hyrjes Data e lindjes: 17 dhjetor 1936Vendi i lindjes: Buenos Aires, ArgjentinëEmri i lindjes: Jorge Mario BergoglioFeja: Katolike Fakte interesante 1. Papa Françesku është Papa i parë jezuit.2. Papa i parë nga Amerika Latine.3. Papa i parë që u shpall nga Time Magazine si “Personi i Vitit” në një kohë të shkurtër … Continue reading Fakte interesante të Papa Françeskut dhe deklaratat që tundën themelet e kishës katolike