Infektohet me koronavirus Albin Kurti

Albin Kurti ka njoftuar se është infektuar me COVID 19. Lajmin e ka bërë të ditur Kurti përmes një shkrimi në Facebook. POSTIMI Të nderuar anëtarë të Lëvizjes e qytetarë të Republikës, Parmbrëmë kisha disa simptoma: kokëdhembje të lehtë, pak koll dhe dhembje e skuqje të syve. Dje jam testuar për COVID-19 dhe kam rezultuar … Continue reading Infektohet me koronavirus Albin Kurti

Kryeministri Rama: Shqiptarët i kanë mbrojtur hebrenjtë me jetën e tyre

Në fjalën e mbajtur në Forumin Ballkanik kundër Semitizmit, kryeministri Edi Rama ka thënë se shqiptarët i kanë mbrojtur me jetën e tyre hebrenjtë që erdhën në vendin tonë. Në forumin e mbajtur përmes “Skype”, kreu i qeverisë theksoi se të gjithë vendet duhet të luftojnë ekstremizmin për të ardhmen e përbashkët të popujve. “ … Continue reading Kryeministri Rama: Shqiptarët i kanë mbrojtur hebrenjtë me jetën e tyre

Trump, Biden ofrojnë zgjidhje të kundërta për katër vitet e ardhshme

Votuesit që zgjedhin midis Presidentit Donald Trump dhe ish- nënpresidentit Joe Biden në garën presidenciale të Shteteve të Bashkuara nuk duhet të kenë vështirësi të bëjnë dallimin mes tyre përsa u takon çështjeve politike. Dallimet në qëndrimet e kandidatëve për një larmi të madhe çështjesh - klima, taksat, tregëtia, marrëdhëniet racore, siguria kombëtare, imigracioni dhe mbi të gjitha trajtimi i pandemisë së koronavirusit - janë të mëdha dhe u ofrojnë votuesve dy alternativa shumë të ndryshme për drejtimin e vendit gjatë katër viteve të ardhshme. Në përgjithësi, Presidenti Trump ka qeverisur ashtu siç bëri fushatë katër vjet më parë, si një republikan që thyen normat që ndjek një rrugë jotradicinale. Kjo është e vërtetë si në marrëdhëniet e tij me vendet e tjera, ku filozofia e tij "Amerika e Para" ka vënë në provë lidhjet midis Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj prej kohësh, edhe në politikën e brendshme, ku ai vazhdimisht ka shtyrë kufijtë e autoritetit ekzekutiv, i frenuar shpesh nga gjyqësori. Zoti Biden, në të kundërt, ka bërë një fushatë që ndërthur pozicionet kryesisht progresiste të shoqëruara me një premtim se ai do ta kthejë vendin në një formë më tradicionale të politikës - më pak e përqendruar në Twitter dhe tubime masive dhe më shumë në debate të hollësishme të politikave dhe marrëveshje legjislative. Përgjigja ndaj koronavirusit Me më shumë se 225,000 amerikanë të vdekur në pandeminë e koronavirusit dhe raste të reja të përditshme në nivelin më të lartë ndonjëherë, është bërë e qartë se plani i administratës Trump për trajtimin e virusit mbështetet kryesisht tek zhvillimi i vaksinave dhe trajtimet terapeutike për personat e infektuar, në vend të një përpjekjeje të përbashkët për të ngadalësuar ritmet e përhapjes së virusit. Të dielën, Shefi i Personelit të Shtëpisë së Bardhë Mark Meadows tha shprehimisht se administrata nuk beson se mund të "kontrollojë" virusin. Administrata dhe vetë presidenti kanë minimizuar rëndësinë e mbajtjes së maskave, për të cilat ekspertët e shëndetit publik thonë se do të ulnin ndjeshëm normat e infeksionit dhe do të shpëtonin jetë. Zoti Biden mbështet zhvillimin e vaksinave dhe trajtimeve terapeutike, por në të njëjtën kohë është për një qasje më aktive federale për kontrollin e virusit. Ai ka thënë në mënyrë të përsëritur se ai beson se një vendim për përdorimin e detyruar të maskës në të gjithë vendin do të ishte i ligjshëm dhe i nevojshëm. Si zoti Trump edhe zoti Biden mbështesin rihapjen e shkollave, por ndërsa ish-nënpresidenti Biden propozon sigurimin e fondeve federale për të ndihmuar shkollat të hapen në mënyrë të sigurt, Presidenti Trump ka propozuar bllokimin e fondeve federale nga shkollat që nuk arrijnë të rihapen. Ndryshimet klimatike Megjithëse ai shpesh thotë se dëshiron që të gjithë amerikanët të kenë ujë të pastër dhe ajër të pastër, Presidenti Trump ka treguar pak interes për të ndërmarrë hapin që ekspertët besojnë se do të realizonte më shumë drejt sigurimit të të dyjave: reduktimin e përdorimit të lëndëve djegëse fosile. Protestues mblidhen para Shtëpisë së Bardhë për të kundërshtuar daljen nga Marrëveshja e Parisit për Klimën, në vitin 2017. Zoti Trump i nxorri Shetet e Bashkuara nga Marrëveshja Parisit për Klimën dhe ka ndërmarrë hapa të shumtë për të zgjeruar shpimet e naftës dhe nxjerrjen e qymyrit në Shtetet e Bashkuara. Zoti Biden ka propozuar një plan prej 2 trilionë dollarësh për të ulur çlirimin e gazeve serë, nxitësi kryesor i ngrohjes globale dhe do të nxisë që ta bëjë prodhimin e energjisë elektrike në SHBA 100 për qind neutral nga karboni deri në vitin 2035. Megjithëse ai nuk e ka miratuar programin Marrëveshja e Re e Gjelbër të mbështetur nga shumë demokratë progresistë, ai mbështet disa elementë të tij. Ai do që Shtetet e Bashkuara të jenë në pararojë të zgjerimit të tregut të automjeteve elektrike dhe premton të rikthejë vendin tek Marrëveshja e Parisit. … Continue reading Trump, Biden ofrojnë zgjidhje të kundërta për katër vitet e ardhshme

Keni parë ëndërr duke tradhëtuar seksualisht partnerin tuaj? Ky është kuptimi që ka

Ju keni një marrëdhënie të shëndetshme, betoheni se e dashuroni partnerin/en tuaj, por kur flini gjumë, nuk mund t’i evitoni ëndrrat ku duket se tradhtoni njeriun e zemrës. Për fat të mirë, ëndrrat seksuale dhe që përfshijnë tradhtinë rrallë kanë të bëjnë me faktin se ju s’jeni i kënaqur apo nuk e doni mjaftueshëm njeriun … Continue reading Keni parë ëndërr duke tradhëtuar seksualisht partnerin tuaj? Ky është kuptimi që ka

Skandalet dhe pandemia e coronavirusit në fokusin e filmit “Borat 2”

Më 23 tetor, Amazon Prime Video lëshoi një vazhdim të aventurave të Boratit, në film me titullin punues “Dorëzimi i një miti mrekullibërës të regjimit amerikan për dobinë e kombit njëherë të famshëm të Kazakistanit” ose thjesht “Borat 2”. Ajo që është interesante është se Sacha Baron Cohen e bëri filmin në fshehtësi dhe i … Continue reading Skandalet dhe pandemia e coronavirusit në fokusin e filmit “Borat 2”

Ndërron jetë producenti i njohur i Hollywoodit

Princi Azim, i cili punoi për një kohë të shkurtër si producent i filmave të Hollywoodit, ka vdekur në moshën 38 vjeçare. Djali i sulltanit jashtëzakonisht të pasur të Brunei, dhe i katërti në radhë të fronit, vdiq të shtunën në kryeqytetin Bandar Seri Begawan. Siç është tipike për vendet myslimane, varrimi i tij u … Continue reading Ndërron jetë producenti i njohur i Hollywoodit

Ndryshimet e kodit/ BE shton presionin për zgjedhjet, Rama nuk dorëzohet

BE po shton me shpejtësi presionin mbi Edi Ramën për të mos ecur përpara me kokfortësinë për të ndryshuarr rregullat e lojës për zgjedhjet e 25 prillit në mënyrë të njëanshme. Pas deklaratave të djeshme, që ranë në veshin e shurdhër të qeverisë shqiptare, trysnia për të pritur interpretimin e Komisionit të Venecias pas dekretit … Continue reading Ndryshimet e kodit/ BE shton presionin për zgjedhjet, Rama nuk dorëzohet

Cfare eshte duke ndodhur ne Amerike?

Shtetet e Bashkuara te Amerikes, jane te supozuara te funksionojne si nje komb, por pergjate viteve ka ndodhur nje ndarje graduale e pandjeshme deri ne ditet e sotme, ku ngjan se egzistojne dy kombe te ndryshme ne vend te nje. Shtetet e kuqe/ republikane/ konservative quaji si te duash.Dhe shtetet blu/ te majta, liberale, progresiviste. … Continue reading Cfare eshte duke ndodhur ne Amerike?

Dy fëmijë vishen si Donald dhe Melania Trump për Halloween

Jemi vetëm pak ditë larg festës së përvitshme Halloween, ndërsa atmosfera ka nisur të bëhet që tani “e frikshme” në Shtëpinë e Bardhë. Donald dhe Melania Trump kanë zbukuruar rezidencën e tyre oër fundin e muajit tetor, ndërsa pamjet kanë bërë xhiron e rrjetit.Shtëpia e Bardhë është mbushur me kunguj e gjethe portokalli të vjeshtës, ndërsa … Continue reading Dy fëmijë vishen si Donald dhe Melania Trump për Halloween