Tirona ka vdek, tironsit kanë ngordh,,,,

Nje qytet që nuk ka referenca të trashegimisë kulturore dhe urbane është I vdekur.Erion Veliaj i drejtohet Ilir Metës, me këtë status në FB!“Ne tironsit kemi një shprehje për ata që fusin hundët në punën e tjetrit: Graj gomarin tat”.A ka ardhur puna ti thotë vetes tironas, ky 99 mashtrues që sëbashku me Zeusin e … Continue reading Tirona ka vdek, tironsit kanë ngordh,,,,

Infermierja Fierake shpeton jeten e nenes dhe te foshnjes ne Itali.

Eshte bere personazh ne Itali ne raidue apo media set, telenorba dhe ne mediat lokale ne provincen e Pulias nje infermiere shqiptare dhe lindur ne Fier: Matilda Muhaj ,e cila ke nderhyre me guxim dhe shume gjakftohte, pavarsisht se ajo ishte detyra e mjekes qe ne kete emergency nuk ishte prezent per ngarkesen e madhe … Continue reading Infermierja Fierake shpeton jeten e nenes dhe te foshnjes ne Itali.

Distancimi fizik i pandemisë dhe spërkla komuniste…

MYSLIM PASHA  1. FILLIMI SI “DISTANCIM FIZIK” Është një term që u mbresua këto muaj të pandemisë sëori lufte me virus të padukshëm. Kjo është një largësi që duhet ruajtur dhe duhet mbajtur me njëri-tjetrin prej rrezikut të drejtpërdrejtë të infektimit me Covid-19. Kujtojmë dhe përfytyrojmë në panik dhe pse themi se e zotërojmë veten, … Continue reading Distancimi fizik i pandemisë dhe spërkla komuniste…

Këtej e tutje maskat me detyrim/ Gjermania përcakton rregullat ku duhen mbajtur

Në Gjermani nga e hëna është vendosur detyrimi i mbajtjes së maskës në shumë ambiente publike, si supermarkete apo në qarkullimin urban. Si land i fundit e vendos detyrimin e maskës të mërkurën edhe Saksonia. Në qarkullimin urban, në supermarkete, dyqane, qytetarët gjermanë duhet të mbajnë nga e hëna maska mbrojtëse, prej pambuku të qepura vetë … Continue reading Këtej e tutje maskat me detyrim/ Gjermania përcakton rregullat ku duhen mbajtur

Uji i hudhrës – Përfitimet e mëdha për shëndetin në vetëm 15 ditë

Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën shqiptare. Përveç se u jep gatimeve një shije të mrekullueshme, ajo ka dhe vlera të panumërta për shëndetin. AgroWeb.org ka shkruar rreth vlerave të hudhrës si dhe përdorime të saj të shumta. Por përdorimi i i hudhrës me ujë është trajtimi më i lehtë që … Continue reading Uji i hudhrës – Përfitimet e mëdha për shëndetin në vetëm 15 ditë

Njoftimii ambasades Shqiptare ne Amerike per personat qe duan te udhetojne ne Shqiperi nga Amerika

Në se je qytetar shqiptar që ndodhesh momentalisht në SHBA dhe dëshiron të udhëtosh drejt Shqipërisë, ky udhëtim mund të realizohet duke u koordinuar me procesin e riatdhesimit me Air Albania që operon nga qyteti i Frankfurtit (Gjermani), Vjena (Austri), Roma dhe Milano (Itali).Në çdo rast ju mund të fluturoni nga SHBA drejt Europës, të … Continue reading Njoftimii ambasades Shqiptare ne Amerike per personat qe duan te udhetojne ne Shqiperi nga Amerika

NASA publikon pamjet satelitore, Venecia e zbrazur nga trafiku ujor

Venecia ka qenë shpesh herë në qendër të vëmendjes, për shkak edhe të pastrimit të ujit këto kohë izolimi. Në media kanë qarkulluar foto ku gjallesat e ujit, dukeshin me sy të lirë në kanalet e Venecias, si pasojë e pastrimit në masë të ujit. Pamjet e satelitore të bëra publike nga NASA, janë një … Continue reading NASA publikon pamjet satelitore, Venecia e zbrazur nga trafiku ujor

Plazh me autorizim? Klosi tregon ku duhet të merrni leje

Ministri i Turizmit, Blendi Klosi ka folur për masat që do të merren, në mënyrë që  qytetarët të frekuentojnë plazhet këtë sezon. Klosi tha se do të ketë distancë mes pushuesve, nuk do të lejohen festat në plazhe dhe se për të vajtur në plazh, do të merret leje në portalin e-albania. “Po përgatisim një … Continue reading Plazh me autorizim? Klosi tregon ku duhet të merrni leje

Zbulohet prapaskena/ Si dështoi Rama në gjyqin ndaj gazetarit të BILD

Publikimi i përgjimeve në qershor 2019 nga gazeta gjermane BILD dhe që implikonin rëndë qeverinë e kryeministrit Edi Rama në përfshirje të manipulimit të zgjedhjeve apo dhe me lidhje me eksponentë të njohur të botës së krimit në Durrës dhe Dibër shkaktoi tronditje te mazhoranca. Vetë kreu i shumicës njoftoi se do të ndiqte rrugën … Continue reading Zbulohet prapaskena/ Si dështoi Rama në gjyqin ndaj gazetarit të BILD