Historia e përgjakur e “1 majit”

Sot është ”1 Maji” që njihet si Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve. Qysh kur ”1 Maji” është shpallur si dita botërore e punëtorëve, ajo përkujtohet me protesta dhe manifestime duke kërkuar më shumë kushte dhe të drejta. Festa e 1 Majit, apo Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve lindi nga lufta botërore e punëtorëve për të afirmuar të … Continue reading Historia e përgjakur e “1 majit”

Nje foto qe na kujton nje histori te njejte me Shqiperine komuniste

Me siguri keni dëgjuar diçka për vendin e gjymtuar të Koresë së Veriut, por nuk ka shumë foto origjinale që tregojnë kushtet e vështira. Koreja dikur ishte një komb derisa vendi u nda pas Luftës së Dytë Botërore, me Veriun të bëhej një shtet komunist ndërsa Jugu u bë një demokraci. Eshte shumë e rrallë … Continue reading Nje foto qe na kujton nje histori te njejte me Shqiperine komuniste

Foto E RRALLE e 1913-ës/ Kjo ishte vila e Esat Pashë Toptanit në Reth të Durrësit

Kjo është vila e Esat pashë Toptanit në fshatin Reth të Durrësit, pranë Erzenit, e fotografuar në tetor 1913 nga francezi Auguste Leon. Vila dykatëshe rrethohej nga një bahçe e bukur me dorëzonja, trandafila dhe pemë dhe përdorej nga Esati si shtëpi verore.Ajo ishte pjesë e çifligut të pashait, që përfshinte disa dhjetëra hektarë pyje, … Continue reading Foto E RRALLE e 1913-ës/ Kjo ishte vila e Esat Pashë Toptanit në Reth të Durrësit

Sabit Brokaj:si më vdiq në duar Enver Hoxha

Sabit Brokaj ka rrëfyer momentet e fundit të jetës së Enver Hoxhës duke e lidhur përshpejtimin e sëmundjes së tij me vetëvrasjen e Mehmet Shehut. Ndër të tjera, Brokaj shprehet se Enveri u rëndua pas vetëvrasjes së Mehmet Shehut. “Për mua, vetëvrasja e Mehmetit vetëvrau Enver Hoxhën. Ishte shkatërrim për të. Njerëzit që i qëndronin … Continue reading Sabit Brokaj:si më vdiq në duar Enver Hoxha

NUK HARROHET 26 marsi 1999! Nuk jemi për hakmarrje – jemi për drejtësi!

IN MEMORIAM Nga: Ma. sc. Besnik F. Hoti Në përkujtim dhe në nderim të atyre burrave, grave dhe fëmijëve nga Krusha e Madhe, që dhanë jetën për çlirimin e Kosovës, duke rënë në altarin e LIRISË. 26.03.1999 - 26.03.2019 bëhen 20 vjet nga gjenocidi dhe masakra më e madhe në Kosovë në Krushë të Madhe, fshat … Continue reading NUK HARROHET 26 marsi 1999! Nuk jemi për hakmarrje – jemi për drejtësi!

Del dokumenti turk/ Pavarësia e Shqipërisë u shpall me aprovim nga Perandoria Osmane

Gazeta turke pro-qeveritare, “Milliyet” ka publikuar një dokument ku thuhet se Perandoria Osmane ka dhënë dritën jeshile për pavarësinë e Shqipërisë. Dokumenti është siguruar nga Dr. Mehmet Tutuncu, që ka hetuar arkivat osmane. Ai thotë se vendimi për pavarësinë e Shqipërisë është miratuar nga Perandoria. Në dokument thuhet se Këshilli otoman i Ministrave miratoi një … Continue reading Del dokumenti turk/ Pavarësia e Shqipërisë u shpall me aprovim nga Perandoria Osmane