I porsalinduri i cili testoi pozitiv për COVID-19 gjatë lindjes bën shërim të plotë

ENGLAND - Një nënë dhe fëmija i saj i porsalindur dolen nga spitali pasi u shëruan nga COVID-19, thonë zyrtarët e spitalit. E porsalindura e Katherine Dawson testoi pozitive për koronavirusin pas lindjes, duke e bërë atë një nga pacientët më të rinj në botë me virusin. "Stafi nga Spitali Victoria Blackpool luftoi pa u … Continue reading I porsalinduri i cili testoi pozitiv për COVID-19 gjatë lindjes bën shërim të plotë

Administrata Trump parashikon 3 mijë të vdekur në ditë deri në fillim të qershorit

Ndërkohë që Presidenti Trump po bënë presion për të hapur ekonominë, administrata e tij parashikon në mënyrë të fshehtë një rritje të lartë të numrit të rasteve dhe të vdekjeve nga koronavirusi gjatë javëve të ardhshme, duke arritur në 3 mijë vdekje në ditë deri në 1 qershor, sipas një dokumenti të parë nga New … Continue reading Administrata Trump parashikon 3 mijë të vdekur në ditë deri në fillim të qershorit

OBSH thotë se ka 102 vaksina të mundshme Covid-19 në kerkimet në të gjithë botën

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) thotë se 102 vaksina të mundshme Covid-19 janë në zhvillim në të gjithë botën, sipas dokumenteve të postuar në faqen e internetit të organizatës. Tetë nga vaksinat e mundshme miratohen për provat klinike. Shtatë vaksina katër ditë më parë jane miratuar. Grupi i tete ështëi pesti nga Kina, por është … Continue reading OBSH thotë se ka 102 vaksina të mundshme Covid-19 në kerkimet në të gjithë botën

“Testime masive nuk bëjmë dot, do të ishte e pamjaftueshme”- Mjeku Mihal Tase: E rëndësishme të bëhet anketa epidemiologjike me kontaktet e pacientit

Mjeku i mirënjohur kardiolog, Dr. Mihal Tase, ka hedhur poshtë mundësinë që Shqipëria të bëjë dot testime masive. I ftuar në emisionin ”Kjo Javë”,  Dr. Tase thotë se kjo është diçka e pamundur jo vetëm për Shqipërinë por dhe për gjithë botën për dy arsye, kohës dhe ekonomisë. Po ashtu kardiologu shton se mjafton që në Shqipëri … Continue reading “Testime masive nuk bëjmë dot, do të ishte e pamjaftueshme”- Mjeku Mihal Tase: E rëndësishme të bëhet anketa epidemiologjike me kontaktet e pacientit

Sa kohë nevojitet për t’u shëruar plotësisht nga koronavirusi? Shkrimi në BBC: Nëse pacienti ka qenë në kujdes intensiv, duhet…

COVID-19 u shfaq në fund të vitit 2019, por tashmë ka shenja se mund të duhet një kohë e gjatë që disa pacientë të fitojnë shëndet të plotë. Koha e rikuperimit si fillim varet nga shkalla që përparon virusi në trupin e pacientit. Disa njerëz e mundin sëmundjen shpejt, por tek të tjerë ajo mund … Continue reading Sa kohë nevojitet për t’u shëruar plotësisht nga koronavirusi? Shkrimi në BBC: Nëse pacienti ka qenë në kujdes intensiv, duhet…

Koronavirusi, shënon rënie numri i viktimave dhe rastet e infeksionit në Itali. Në 24 orë humbën jetën 482 persona

Raportimet e fundit nga Italia konfirmojnë rënien e vazhdueshme të personave që janë të infektuar me COVID-19, të cilët janë të shtruar në spital. Mediet vendase bëjnë me dije se sot janë 2,733 persona në kujdesin intensiv, 79 më pak se dje, ndërsa 25,007 persona janë akoma të shtruar në spital me simptoma të koronavirusit, 779 … Continue reading Koronavirusi, shënon rënie numri i viktimave dhe rastet e infeksionit në Itali. Në 24 orë humbën jetën 482 persona

Nuk pyesin për koronavirusin, qindra qytetarë dalin në rrugë dhe kërkojnë pagat e papaguara, pas shpërthimit të COVID-19

Qindra punëtorë në Bangladesh kanë dalë në rrugë në kundërshtim të rregullave të distancimit shoqëror për të kërkuar paga të papaguara gjatë mbylljes Covid-19. Vendi, i cili është prodhuesi i dytë më i madh në botë i veshjeve pas Kinës, parashikohet të humbasë rreth 6 bilion $ (4,8 bilion £) e të ardhurave nga eksporti … Continue reading Nuk pyesin për koronavirusin, qindra qytetarë dalin në rrugë dhe kërkojnë pagat e papaguara, pas shpërthimit të COVID-19

Shtohen rastet me koronavirus në Kosovë, 480 të infektuar

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 31 raste të reja me koronavirus në vend, duke e çuar totalin në 480. Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK sot ka testuar 209 mostra, prej të cilave 31 kanë rezultuar pozitive. “ Rastet pozitive janë raste kontakti, pesëmbëdhjetë (15) raste … Continue reading Shtohen rastet me koronavirus në Kosovë, 480 të infektuar

Shifra “të çmendura”: 2.2 milionë raste pozitive, rëndohet bilanci i viktimave; Kina, e panjohura e madhe

Sot, rastet pozitive i kalojnë 2.19 milion. Numri i përgjithshëm ka arritur të paktën 2,191,000, sipas worldometer. Ajo që bën përshtypje 24 orët e fundit është situata në Kinë. Ndërkohë që deri dje dukej se po shkonte drejt shuarjes Covid 19 duke shënuar rreth 2 të vdekur çdo ditë në mesataren javore, dita e djeshme … Continue reading Shifra “të çmendura”: 2.2 milionë raste pozitive, rëndohet bilanci i viktimave; Kina, e panjohura e madhe