Ndahet nga jeta mesuesi fierak,Durim Kondi.

DURIM KONDI Sot ne mesnate nderroj jete mesuesi i mirnjohur fierak Durim Kondi. Durimi lindi ne 1947 ne Fier ne familjen e mirnjohur fierake Kondi te ardhur nga Berati qysh ne kohen e mbreterise se Zogut ,si nje fis qe ishte baza ne formimin e qytetit te Fierit.Arsimin e kreu ne Fier dhe me pas … Continue reading Ndahet nga jeta mesuesi fierak,Durim Kondi.

I porsalinduri i cili testoi pozitiv për COVID-19 gjatë lindjes bën shërim të plotë

ENGLAND - Një nënë dhe fëmija i saj i porsalindur dolen nga spitali pasi u shëruan nga COVID-19, thonë zyrtarët e spitalit. E porsalindura e Katherine Dawson testoi pozitive për koronavirusin pas lindjes, duke e bërë atë një nga pacientët më të rinj në botë me virusin. "Stafi nga Spitali Victoria Blackpool luftoi pa u … Continue reading I porsalinduri i cili testoi pozitiv për COVID-19 gjatë lindjes bën shërim të plotë

Shteti i Illinosit neper 5 faza dhe 4 zona per rihapje te ekonomise.

JB Pritzker zbuloi të martën planin e tij pesëfazor për të rihapur ekonominë e Illinois. Plani i rihapjes e ndan Illinois në rajon: Verilindje, Veri-Qendrore, Qendrore dhe Jug, duke lejuar secilin të lëvizë veçmas nëpër faza. Gjashtë javë në rendin e qëndrimit në shtëpi, aktualisht jemi në fazën e dytë, me pak sherbime jo-thelbësore të … Continue reading Shteti i Illinosit neper 5 faza dhe 4 zona per rihapje te ekonomise.

Infermierja Fierake shpeton jeten e nenes dhe te foshnjes ne Itali.

Eshte bere personazh ne Itali ne raidue apo media set, telenorba dhe ne mediat lokale ne provincen e Pulias nje infermiere shqiptare dhe lindur ne Fier: Matilda Muhaj ,e cila ke nderhyre me guxim dhe shume gjakftohte, pavarsisht se ajo ishte detyra e mjekes qe ne kete emergency nuk ishte prezent per ngarkesen e madhe … Continue reading Infermierja Fierake shpeton jeten e nenes dhe te foshnjes ne Itali.

“Bënë gjithçka për ta mbajtur botën në errësirë”- Sekretari amerikan i Shtetit: Koronavirusi doli nga laboratori në Wuhan, ka prova të shumta

 Akuzat kundër Kinës nga Shtetet e Bashkuara në lidhje me origjinën dhe përhapjen e Covid-19 vazhdojnë. Sulmi i fundit vjen nga Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo, i cili tha: “Ka prova të shumta që koronavirusi vjen nga laboratori i virologjisë së Ëuhan”. Pompeo shtoi se në lidhje me virusin, “Kina ka bërë gjithçka mundet … Continue reading “Bënë gjithçka për ta mbajtur botën në errësirë”- Sekretari amerikan i Shtetit: Koronavirusi doli nga laboratori në Wuhan, ka prova të shumta

Këto janë bashkitë ku do të lëvizet më lirshëm nga dita e nesërme

Duke nisur nga nesër, e hënë 4 maj, nisin masat e reja lehtësuese në kuadër të hapjes graduale të vendit dhe ekonomisë, duke përfshirë rikthimin e disa shërbimeve si dhe shtimin e zonave të gjelbërta në vend. Nga nesër do të përfshihen si zona të gjelbërta bashkitë: Tropojë, Rrogozhinë, Peqin, Belsh, Cërrik, Gramsh, Ura Vajgurore, Kuçovë, Berat, … Continue reading Këto janë bashkitë ku do të lëvizet më lirshëm nga dita e nesërme

Më shumë se 500 turistë kane mbetur në Maldive

MAHIBADHOO, MALDIVES - DECEMBER 17: Më shumë se 500 turistë janë akoma të mbërthyer në Maldive, Ali Waheed tha ministri i turizmit Richard Quest CNN-it. Ai tha se rreth 100 nga ata njerëz përfunduan të bllokuar në aeroport. Qeveria po ndihmon njerëzit që nuk kanë mundësi të vazhdojnë të qëndrojnë në hotele. "Ne besojmë se … Continue reading Më shumë se 500 turistë kane mbetur në Maldive

Vizita e mistershme, dyshohet se Thaçi mori Pacollin me makinë në Shqipëri. Ministri i Brendshëm i Kosovës paralajmëron masa nga policia

Ushtruesi i detyrës së minsitrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka thënë se vizita e presidentit të vendin, Hashim Thaçi në Shqipëri, nuk ka qenë në bazë të protokollit dhe se nëse ai ka qenë i shoqëruar nga deputeti i Kosovës, Behgjet Pacolli rrugës së kthimit nga Shqipëria, është i obliguar t’i nënshtrohet rregullave … Continue reading Vizita e mistershme, dyshohet se Thaçi mori Pacollin me makinë në Shqipëri. Ministri i Brendshëm i Kosovës paralajmëron masa nga policia

Marrëveshja për qeverinë e re të Kosovës, Mustafa e Haradinaj bien dakord të mos përkrahin mocionet

Marrëveshja është arritur në Kosovë mes LDK, AAK dhe partive të tjera që do formojnë qeverinë e re. Veç pandemisë, dialogut Kosovë- Serbi me njohje reciproke, rimëkëmbje të ekonomisë, forcim të shtetit ligjor apo de partneritetit me BE dhe SHBA, palët kanë rënë dakort mos përkrahin mocionet e mosbesimit. Nëse një mocion mosbesimi vjen nga … Continue reading Marrëveshja për qeverinë e re të Kosovës, Mustafa e Haradinaj bien dakord të mos përkrahin mocionet