Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se ai dhe Zonja e Parë Melania Trump kanë dale pozitiv për koronavirus dhe tani janë në karantinë


Presidenti, i moshës 74 vjeç dhe për këtë arsye në një grup me rrezik të lartë, njoftoi lajmin “Ne do ta kalojmë këtë së bashku,” shkroi ai.

Kjo vjen pasi një nga ndihmësit e tij më të afërt u testua pozitiv për koronavirus.

Hope Hicks, këshilltarja 31-vjeçare e presidentit, ishte ndihmësi më i afërt i Z. Trump për të dalë pozitiv deri më tani.

Ajo udhëtoi me të në Air Force One në debatin e parë televiziv presidencial me rivalin demokrat Joe Biden në Ohio të martën. Disa nga anëtarët e familjes së Z. Trump që morën pjesë në debat u panë se nuk kishin maska.

Mjeku i Z. Trump, Sean Conley lëshoi ​​një deklaratë, duke thënë se presidenti dhe zonja e parë “janë të dy mirë në këtë kohë, dhe ata planifikojnë të qëndrojnë në shtëpi brenda Shtëpisë së Bardhë gjatë rimëkëmbjes së tyre”.

“Të jeni të sigurt Unë pres që presidenti të vazhdojë të kryejë detyrat e tij pa ndërprerje gjatë rikuperimit dhe unë do t’ju mbaj të azhurnuar për çdo zhvillim të ardhshëm,” tha deklarata.

Më herët të enjten, Z. Trump tha se ai dhe gruaja e tij, e cila është 50 vjeç, do të hynin në karantinë pas provës pozitive të zonjës Hicks.

Ai shkroi në Twitter: “Hope Hicks, e cila ka punuar kaq shumë pa bërë asnjë pushim të vogël, sapo ka dalë pozitive për Covid 19. E tmerrshme!

“Zonja e Parë dhe unë jemi duke pritur për rezultatet e testit tonë. Në ndërkohë, ne do të fillojmë procesin tonë të karantinës!”

Nuk është e qartë se si testi pozitiv i Z. Trump do të ndikojë në rregullimet për debatin e dytë presidencial, i cili është planifikuar për në 15 Tetor në Miami, Florida.

BBC News