Presidenti Trump nuk eshte i mirpritur ne kenosha


(CNN) Guvernatori i shtetit Wisconsin, Mandela Barnes tha të Dielën se Presidenti Donald Trump nuk duhet të udhëtojë në Kenosha, Wisconsin, këtë javë dhe se prania e tij nuk do të ishte e dobishme mes protestave të vazhdueshme në lidhje me të shtënat e policisë së Jacob Blake.

Kenosha është qyteti i fundit në qendër të trazirave racore pasi Blake, një i zi, u qëllua në shpinë shtatë herë nga një oficer i policisë së Bardhë. Trump, i cili do të vizitojë Kenosha të Martën për t’u takuar me njerez te zbatimit te ligjit dhe anketimin e dëmeve nga protestat, ka fajësuar Demokratët për dhunën në qytet, ndërsa gjithashtu premton të rivendosë “ligjin dhe rendin” atje dhe në Portland, Oregon, ku protestuesit kanë demonstruar kundër brutalitetit policor dhe padrejtësise racore për më shumë se 90 netë radhazi.

Protestat u nxitën nga vrasja e policisë së George Floyd në Minneapolis në maj dhe u ndezen pas videos të fundjavës së kaluar të Blake në Wisconsin.