Trazira ne Kenosha pas vrasjes se nje te riu nga policia


Policia ne Kenosha qëlloi një njeri mbrëmjen e së dielës, duke filluar trazirat në qytet pasi një video u shfaq ku tregonte që oficeri gjuante me revolver në distancë të afërt në pjesën e pasme të burrit,nderko qe viktima u fut ne makinen e tij dhe oficeri e goditi disa here me revolver.

Viktima e të shtënave është identifikuar si Jacob Blake, një njeri i zi, nga zyrtarët e Wisconsin. Ai ishte në gjendje të rëndë në spitalin Froedtert në Milwaukee të hënën në mëngjes.

Divizioni i Hetimeve të Departamentit të Drejtësisë në Wisconsin tha që herët të hënën që oficerët e përfshirë janë vendosur në hetim administrativ.

Ky shkak ka sjell pershtjellim dhe njerezit kane nisur te djegin dyane dhe te vene zjarrin makinave duke kerkuar venjen para pergjegjise se policeve dhe drejtesi sociale per te gjithe.Situata eshte ne pershkallezim.