Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraeli marrëveshje historike. Çfarë synon ajo. “Fitore” edhe për Donalt Trump


dff

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe arritën një marrëveshje historike paqeje të enjten që do të çojë në një normalizim të plotë të marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve të Lindjes së Mesme. Për marrëveshjen ka ndërmjetësuar edhe Presidenti amerikan Donald Trump

Sipas marrëveshjes, Izraeli pranon të pezullojë zbatimin e sovranitetit në zonat e Bregut Perëndimor ku po diskutonte aneksimin, i thanë zyrtarë të lartë të Shtëpisë së Bardhë Reuters.

Marrëveshja e paqes ishte produkt i diskutimeve të gjata midis Izraelit, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Shteteve të Bashkuara që u përshpejtuan kohët e fundit, thanë zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë.

Marrëveshja u nënshkrua në një telefonatë të enjten midis Trump, kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe Sheik Mohamed Bin Zayed, princit të kurorës së Abu Dhabi, i cili tha në një deklaratë se Izraeli kishte pranuar të ndalonte aneksimin dhe në këmbim, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraeli “ranë dakord për bashkëpunim dhe vendosjen e një harte rruge drejt vendosjes së një marrëdhënie bilaterale.”

Ambasadori amerikan në Izrael, David Friedman, i cili ishte në Shtëpinë e Bardhë të enjten, tha se “normalizimi i marrëdhënieve midis Izraelit dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do ta bëjë Izraelin më të fortë dhe më të sigurt dhe ka të ngjarë të çojë në mundësi shtesë dhe prosperitet për Izraelin, fqinjët e tij dhe për gjithë rajonin”.

Zyrtarët e përshkruan marrëveshjen, që njihet si Marrëveshja Abraham, si e para e këtij lloji qëkur Izraeli dhe Jordania nënshkruan një traktat paqeje në 1994. Kjo gjithashtu i jep Trump një sukses të politikës së jashtme ndërsa ai kërkon rizgjedhjen më 3 nëntor.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë se këshilltari i lartë i Trump Jared Kushner, ambasadori amerikan në Izrael David Friedman dhe i dërguari i Lindjes së Mesme Avi Berkowitz ishin thellësisht të përfshirë në negocimin e marrëveshjes, si dhe Sekretari i Shtetit Mike Pompeo dhe këshilltari i sigurisë kombëtare i Shtëpisë së Bardhë Robert O’Brien.

Një deklaratë e përbashkët e lëshuar nga të tre vendet tha që të tre udhëheqësit kishin “rënë dakord për normalizimin e plotë të marrëdhënieve midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe”.

Ky përparim historik diplomatik do të përparojë paqen në rajonin e Lindjes së Mesme dhe është një dëshmi e diplomacisë dhe vizionit të guximshëm të tre liderëve dhe guximit të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit për të shënuar një rrugë të re që do të zhbllokojë potencialin e madh në rajon“, thuhet në deklaratë.