Të pasurit e infektuar me COVID shkojnë për kurim jashtë vendit, 20 pacientë janë larguar me charter nga Rinasi, jetën ua kanë besuar mjekëve të Italisë dhe Turqisë


Featured image of article: Të pasurit e infektuar me COVID shkojnë për kurim jashtë vendit, 20 pacientë janë larguar me charter nga Rinasi, jetën ua kanë besuar mjekëve të Italisë dhe Turqisë

COVID-19 është përhapur gjerësisht në vendin tonë. Çdo ditë rritet numri i të infektuarve dhe viktimave.

Por çfarë po ndodh me kurimin e të infektuarve? A po marrin ata shërbimin e duhur në spitalet COVID?

Gazetari Arsen Rusta raporton se të pakën 20 persona janë larguar nga Rinasi me charter gjatë 3 muajve të fundit, për t’u kuruar jashtë vendit. 20 qytetarë e infektuar u kanë besuar jetën mjekëve të Italisë dhe Turqisë.  Ndërkohë, çdo ditë rriten aplikimet për kurime jashtë.Siç shihet në foton charteri dezifentohet përpara, teksa merren me vete dhe pajisje mjekësore. Ndoshta, të infektuarit nuk janë të kënaqur nga shërbimet që kanë marrë në spitalet COVID të vendit, ose mjekët shqiptarë nuk kanë trajtimet e duhura për mjekimin e tyre.

Ndërkohë në Shqipëri, çdo ditë rëndohet edhe më shumë bilanci i COVID-19. Ministria e Shëndetësisë njoftoi dje se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar dhe 139 raste të reja me COVID dhe kanë humbur jetën 6 pacientë. Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 110 pacientë te konfirmuar pozitiv ku 21 paciente janë në terapi intensive, 6 prej të cilëve pacientë të intubuar.

J.V/Dosja.al