Fuat Boci qe kurre nuk e tradhetoj Fierin e tij te dashur.


U takuam..duke qeshur, Trembëm mallemiqsh..i trembëm deri ne fluturim Ndoqem dhjetra kujtime dhe rame ne mendime per dekadat e artit te mbetura ne rrudhat e Fuat Bocit .Dhe rane nga lart batuta te skeceve te shkruara nga Andrea dhe intepretuara ne nuance e finese nga Artisti I pamoshe fierak Fuat Boci qe vinin ate mbremje , te lehta, te bardha, si ca kore myzeqare Na pershendesim ne brymen e mbremjes dhe I jepnin fryme sidomos artistit dhe njeriut qe se “tradhetoi” kurre Fierin dhe fieraket Fuat Boci.I gezohesha asaj mbremje krah Tij, asaj qetesie ulur ne vendin ku dikur ishte e ngritur nje xhami, nje bust dhe tani nje lulishte , perballe atij qe e kam ndjekur nga skena dhe ekrani qe femije, qe tashme e qeshura I ishte kthyer ne nje qenie te serte, gati te eger.E veshtroja dhe brenda meje dicka mekej dhe nuk fliste. Ai ishte vetem..Eshte I vetem dhe te qeshurat..personazhet I ndezin gjakun cdo dite per ta ngrohur e fluturuar mbi vetmiteNata qendronte atje tej mes pallateve luleve dhe pemeve! Mbremja hipur mbi erresire ngrinte jelet hapur mbi personazhet e tij Ndersa Ai..krah meje dhe Andrea’s perzinte gjithe mllefet i lartesuar ne art, harresat dhe lutej qe te mos e braktisin kurre sidomos tani-“Kush eshte oreee..?pyet nata..”-“Fuati ore Fuati..”!-“Ai qe ma ka dhene pa zarar e kandar te qeshura.”!Ngelem atje ne tavoline dhe dua te degjoj magjite e tij.. Qe kur te mos jete me ne kete bote..te vijne drejt meje te qeshurat si personazhet e tij te hazdisur ,te palodhur dhe te shkrofetijne..fort ” IK ore me gjithe shkrimin tend Ik ore shiko Fuat Bocin duke luajtur ” Doni me per Belulin?” Shiko “Uren” “Dasmen” “Dhia”e plot e plot te tjera Dhe kujto batutat e tij E sidomos.. sidomos…Por ..zëra tê ndryshem me nderpresin.. :” Ik ore me gjithe shkrimin tend. Kush ka nge tani te lexoj..Kush ia ka ngene tani te kujtoj ëë .? Ik ore me gjithe..Dhinë tënde….!

Arben Velo postim ne fb