I biri i liderit komunist Nikita Hrushov gjendet i vrarë me plumb në kokë në SHBA. Varrimi do të bëhet në tetor në Moskë


808x539_cmsv2_a36bb641-d775-5d9d-83b5-a0b114f586f3-4771034

Sergei Hrushovi, djali i udhëheqësit sovjetik të epokës së Luftës së Ftohtë, Nikita Hrushovi ka vdekur në shtëpinë e tij në Rhode Island, thanë autoritetet. Ai ishte 84 vjeç, ndërsa u bë qytetar amerikan në 1999.

Shkaku i vdekjes ishte një plagë me armë zjarri në kokë, sipas Joseph Wendelken, zëdhënës në zyrën e ekzaminuesit mjekësor shtetëror.

Policia iu përgjigj shtëpisë së Hrushovit Cranston në mëngjes të enjten e kaluar pasi mori një telefonatë nga gruaja e tij, tha Majd Todd Patalano nga policia.

Ai është shpallur i vdekur në vendin e ngjarjes, hetimi është i mbyllur dhe nuk është ngritur asnjë kallëzim penal, tha ai, çka do të thotë se burri kreu vetëvrasje.

Hrushovi i ri ishte shkencëtar raketash në Bashkimin Sovjetik dhe u transferua në Rhode Island në 1991 për të dhënë leksione për Luftën e Ftohtë në Universitetin Brown.

Ai dhe gruaja e tij, Valentina, u bënë shtetas të natyralizuar të SHBA në korrik 1999.

“Po ndjehem si një i porsalindur. Ëdhtë fillimi i një jete të re, “tha Sergei Hrushovi për Associated Press pasi bëri betimin për nënshtetësi brenda një auditori të shkollës katolike romake.

Në një intervistë tjetër, ai tha se shpresonte që babai i tij, i cili vdiq në 1971, do të ishte mbështetës i shtetësisë së tij amerikane.

Funerali i Hrushovit do të mbahet në Moskë në tetor, i tha e veja agjencisë ruse të lajmeve TASS. Ajo tha se nuk dëshiron të flasë kur u arrit nga Associated Press të mërkurën.PANORAMA