Te qofte dheu i lehte Mikail Koco,miku i shqiptareve ne chicago.


Sot ne oret e para te mengjesit ne spital ne chicago nderroj jete ne moshen 52 vjecare, pas nje emundje te papritur,patrioti dhe bashkeqytetari jone ,shoku ,kolegu dhe ambasadori i gjithe shqiptareve ne Amerike ,Mikail Koco.

Mikaili lindi ne Patos ne 1968 dhe shkollen e mesme e kreu ne gjimnazin Lefter Talo po ne Patos.Me ardhjen e demokracise Mikaili emigroj shume shpejt ne amerike dhe prej 35 vitesh ushtronte profesionin e berberit ne chicago.Ishte nder te paret qe kreu shkllen e parukerise ne chicago dhe u diplomua ne kete profesion.Ishte nder te paret shqiptare patriot qe ju pergjegj thirrjes per te kontribur me hapje te vendeve te punes ne shqiperi ,duke hapur atje profesionin e tij ne fier,nje berberane te madhe me shume berbere ku chicago vezullonte mbi deren e ketij biznesi.Mikaili nuk ishte vetem nje prefesionist ne profesionin e tij.

Ai luante ne instrumenta muzikore sidomos ne llahute dhe kendonte shume bukur kengen popullore ne zones.Profesor Mehmeti ne chicago e kujton me shume respekt kete talent qe te shlodhte dhe te hiqte dhimbjet e kurbetit me zerin e tij melodioz.Por jo vetem kaq,Fjala artistke dhe peozia ne krijtarine e tij zinte vend dhe rrembente mijra zemra bashkatedhetaesh ne chicago ne rrjetet sociale ngado ku ai postonte.Poezia e fundit e tij ne 11 qershor eshte akoma ne facebook ne profilin e tij;

“Me THUAJ PSE QESH…!..( histori ng,a femijerise)

Kujtimet e femijerise trokasin shpesh

Perpara me shfaqen ne filma bardh e zi

Me trishtimin dje,sot me vete qesh

Hap porten e kujtimeve dhe shkoj ne femijeri..

Per dreq sot ,Mu kujtua….kur behej Mish ne fshat,

Kur vrapoja mbas turmes dhe radhen zija,

Se fasule ,dhe leng me presha ne hanim pernate

Doja dhe une I shkreti nje kocke te lepija

Kur vinte Radha ,para kandarit une rrija

Kembet e vicit i sillte kasapi

E dinte ,une gjithmone kembet blija

Mish sblinim dot, sna dilte hesapi

I digjte kembet e vicitNena ime

Diku gatuhej Mish, diku digjej lesh

Trishtimi,” Buzeqeshja” mbet’ ne zemren time

Zemra shpesh me pyet…:”Me thuaj pse qesh”…!!

M.koco

Ne emer te televizionit Iliret ne chicago i shprehim ngushellimet familjareve te mikut dhe kolegut tone Mikail Koco .Te qofte dheu i lehte miku jone si zeri dhe fjala jote qe sheronte shpritera.

Gezim Muhaj .alusa.live