U kthye nga Chicago dhe eshte prodhuesi kryesor i serave ne Fier.


Nje postim i deputeses ne fier Antoneta Dhima na zgjoj punen dhe fjalen e mire te ketij njeriu qe sot eshte nder fermeret me shembullore ne myzeqe dhe jo vetem.

Ja cfare poston deputetja fierake;

Zoti Ferrik Rama është një nga fermerët e suksesshëm në fshatin Zharrëz, njësia administrative Zharrëz, Bashkia Patos, i cili prej disa vitesh së bashku me familjen e tij është kthyer nga Amerika dhe është angazhuar e punon me përkushtim e profesionalizëm në fermën e tij, duke kultivuar sallata të llojeve të ndryshme, domate,pjepër dhe tranguj me destinacion tregun e huaj kryesisht Danimarkën duke garantuar shitjen e prodhimit me kontratë shitje. 🥬🍅🥒🍵Prej disa vitesh me përkushtim, dashuri dhe pasion, ka mundur të ngrejë një biznes të suksesshëm në këtë zonë, të zgjerojë aktivitetin e tij me sipërfaqe e prodhime të tjera jo vetëm në zonën e Zharrzës por edhe në zonën e Levanit duke rritur kështu prodhimin e tyre nga viti në vit.🥬🍅🥒Urime dhe suksese zoti Ferrik Rama

Po kush eshte Ferrik Rama ose Liku sic i therrisinin shqiptaret ne Chicago.Nje super djale puntor qe kurre nuk thoshte jo ,nje biznesmen qe ishte i pari duke ndihmuar njerezit ne nevoje dhe sidomos ata qe kishin nevoje te integroheshin duke qene ne fillimet e tyre.Familja e madhe e likut e integruar ne chicago beri qe dhe femijet e tij te ishin shembullore ne shkolle ,sidomos djali per te cilin kemi shkruar artikullin e mundesit kampion ne chicago,djale qe luftonte fort larg familjes se tij vetem me gjyshen dhe gjyshin sigurisht dhe perkrahur nga njerezit e ngushte te familjes.Dhe ai sot ne chicago ka nisur rruget e biznesit duke u bere i sukseshem si babai i tij Liku ,ky personazh qe me kuroajo dhe pune ka arritur shume rezultate ne biznesin e tij.

Kemi nevoje per puntore -thote liku,nuk ja dalim dot dhe per kete punojme familjarisht bashke me vajzen qe mbaroj studimet e larta ne tirane,Me duhet te bej shoferin por dhe shitesin se sigurisht drejtimin e puneve ne sera po se po.Se fundi liku beri nje kontrate per serat e levanit me nje sip te madhe duke intesifkuar punen atje.Dhe komuniteti atje e respekton likun per punen dhe sjelljen e tij shembullore me njerezi perreth.

Kur e pyet likun se ka marre ndonje ndihme ne biznes nga shteti te pergjigjet se dicka shume te vogel dhe si me te qeshur te thote qe kam konkurente deputetet qe jane bere me sera qe te perfitojne grantet e qeverise.Nuk e kane keq perdesia plotesojne kushtet e vena nga grantet ndihmse ne bujqesi.Por kjo nuk e dekurajon Likun.Ai ka lidhur kontarta dirkte per prodhimet e tij ne danimarke apo hollande.Po prodhimet e likut njihen dhe ne tregun e shumices sa shitesit me pakice zene radhen per keto prdhime ,duke qene se nuk perdorin kurre pesicide qe stimulojne dem te shendetit keto prodhime.

Ky eshte Liku qe sot deputetja jone e pa dhe e falenderoj kete shembull te shkelqyer ne prodhimtari ne fier.Do stimuluar me grante sepse fshati qe duket sdo kallauz e thote vete Ferriku .Mbare e kollaj miku i shqiptareve ne chicago Ferrik Rama.