SHBA, ekzekutohet studiuesi, ishte në prag të zbulimit të madh të koronavirusit


Sipas prestigjozes amerikane CNN, një studiues i mirënjohur i Universitetit të Pittsburgh Bing Liu, ishte pranë zbulimit të disa të dhënave të rëndësishme në lidhje me koronavirusin, por ai u gjet i vrarë në banesën e tij.

37 vjeçari, i cili punonte në departamentin e Kërkimeve Biologjike, gjendej i vetëm në banesën e tij në Elm Curt në Ross Township, kur një person hyri brenda dhe e qëlloi me armë zjarri.

Doktori mori plumba në kokë, qafë dhe gjoks dhe ndërroi menjëherë jetë.

Policia raportoi se 100 metra nga vendngjarja gjeti trupin e pajetë të autorit Hao Gu, i cili dyshohet të jetë vetëvrarë në makinë.

Sipas policisë Liu dhe Gu e njihnin njëri-tjetrin përpara ngjarjes, por nuk bëhet me dije natyra e marrëdhënies së tyre

Liu ishte një profesor asistent kërkimesh në Departamentin e Biologjisë Informatike dhe Sistemeve të UPMC. Para se të vritej ai kishte raportuar se ishte në faza të avancuara të kuptimit të thelluar të Covid-19, thane autoritete nga universiteti.

“Bing ishte në prag të zbulimeve serioze mbi mekanizmat celulare të SARS -CoV-2 dhe komplikacioneve të tij. Ne do të përpiqemi të kompletojmë punën e nisur prej tij, në formë homazhi ndaj punës së tij të shkëlqyer shkencore”, tha në një deklaratë departamenti i Universitetit.