Infermierja Fierake shpeton jeten e nenes dhe te foshnjes ne Itali.


Eshte bere personazh ne Itali ne raidue apo media set, telenorba dhe ne mediat lokale ne provincen e Pulias nje infermiere shqiptare dhe lindur ne Fier: Matilda Muhaj ,e cila ke nderhyre me guxim dhe shume gjakftohte, pavarsisht se ajo ishte detyra e mjekes qe ne kete emergency nuk ishte prezent per ngarkesen e madhe nga covid 19,ndaj infermierja ishte vetem ne kete rast urgjence.

Ja cfare na tregon Matilda :”Pasi morem telefonaten per ndihme u nisem menjehere pavarsisht mungeses se mjekes sepse menduam ishte nje rast per lindje sipas kerkeses se familjareve.U gjendem ne adrese per 5 minuta dhe ne pakim para pallatit pame ciftin burre dhe grua qe kishte lindur tashme foshnjen e vogel.”

Per fat te madh te tyre burri ishte doktor dhe mbante foshnjen e porsalindur ne krah dhe i kerkoj ndihme fqinjeve per nje carcaf per ta mbeshtjelle foshnjen qe ishte vajze,nderko nena ishte e shtrire ne rruge por kordoni lidhes i saj me foshnjen ishte i pa keputur .Ne kete situate Matilda hapi canten e mjekes qe nuk ishte prezente dhe megjithse nuk kishte bere nje gje te tille nje jeten e saj si ndihmesmami ajo me kurajo dhe gjakeftohtsi nxori gersheret nga ambalazhi dhe e preu korden lidhese se pari tek femija ,ne kerthizen e foshnjes.Nderko qe kishte mbritur dhe doktoresha me nje emergency te dyte, por kur e pa infermieren e guximshme ja beri me shenje qe ta conte deri ne fund nderhyrjen e saj kirurgjikale.Shume njerez dhe fqinj kishin dale ne rruge dhe duartrokiten gjestin shpetus te infermieres qe pas kesaj mori falenderimet nga te dy prinderit dhe nga grupi i dyte ndihmes.Foshnja e vogel dhe nena gjenden jashte rrezikut nderko qe infermierja jone u be teze per foshnjen e vogel sikuse deklaroj nena ne emisionin fati nostri ne rai due.Dhe media te tjera si tele norba apo media set e kane pasqyruar kete veprim guximtar te fierakes sone,qe sot gjendet nen intervista te shumta te mediave , por pa harruar detyren e saj ne mbrojtje dhe sherbim te shendetit te popullit.Kjo histori e shkurter na ben krenare te gjithe ne kur shohim veprime qe nderojne jo vetem personin dhe familjen por nje komb te tere.Keta jane heronjte e vertete.

tviliriachicago