Njerëzit pushtojne plazhet e Kalifornisë Jugore pavarësisht shqetësimeve të koronavirusit


Malibu, California (CNN) Duke kërkuar lehtësim nga një valë nxehtësie, mijëra njerëz ne plazhe të mbushura me njerëz në Kaliforninë Jugore këtë fundjavë në mes të pandemisë koronavirus, pavarësisht një urdhri mbarëkombëtar për qëndrimin në shtëpi të zbatuar nga guvernatori muajin e kaluar.

Ndërsa plazhet në Los Angeles dhe San Diego Counties mbetën të mbyllura, ato ishin të hapura në Ventura dhe Orange County. Sidoqoftë, rojtarët e plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve, duke përfshirë mbajtjen e parkingjeve të mbyllura për të dekurajuar vizitorët jashtë dhe për të kufizuar turmat.
“Ashtë një ditë e bukur,” i tha Frank Feerini, i cili ishte në Huntington Beach në Orange County, për bashkëpunëtorin e CNN-it KABC të Shtunën. “Si mund mos të mbash askënd brenda?”

Njerëzit shijojnë plazhin mes pandemisë së koronavirusit në Huntington Beach, California në 25 Prill 2020.
Moti i ngjashëm me verën ishte një shtytje e madhe për shumë njerëz që u mblodhën në plazh.
Temperaturat arritën në 93 gradë në Los Angeles të Shtunën.
“Unë mendoj se njerëzit duan të dalin jashtë,” tha Feerini. “Unë mendoj se ata kanë bashkëpunuar, unë mendoj se ata do të tronditen si të çmendur nese nuk dalin.”
Autoritetet raportuan sjellje të shkëlqyera nga plazhistët, të cilët thanë se po respektonin rregulla të distancimit shoqëror pasi javë të gjata ishin duke ndjekur karantinen për të ngadalësuar përhapjen e virusit.
“Njerëzit janë duke qenë shumë bashkëpunues dhe duke respektuar rregullat e distancës sociale,” tha Brian O’Rourke, shefi i batalionit të rojeve të rojeve për Newport Beach, për CNN.