Emigranti

Nga Kastriot Fetahu Emigranti eshte ai, qe ne mendimin tone, identifikohet me shume nga valixhja, sesa nga fytyra, apo nga muajt e veres, sesa nga emri i tij.Emigranti nuk ka gjume, copezat e gjumit jane jete ne film dramatik me metrazh te shkurter, ku aktoret jane te afermit e tij.Kafen e emigrantit, mendohu kur ta … Continue reading Emigranti

Palmer: SHBA duan një marrëveshje gjithëpërfshirëse në bisedimet Kosovë-Serbi

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit, Matthew Palmer shprehet entuziast për rifillimin e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një bisedë me portalin Balkan Insider me fokus mbi lajmet për Ballkanin, përfaqësuesi i posaçëm i Sekretarit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor flet për një numër zhvillimesh pozitive në rajon që i përshëndet si hapa përpara në … Continue reading Palmer: SHBA duan një marrëveshje gjithëpërfshirëse në bisedimet Kosovë-Serbi

Votë për emigrantët? Lëvizja e Diasporës skeptike për ndryshimet ligjore: Mungon transparenca dhe dëshira për ta realizuar

Florian Haçkaj dhe Bledar Milaqi, përfaqësues të lëvizjes “Diaspora për Shqipërinë e Lirë” shprehen skeptikë nëse shqiptarët jashtë vendit do të mund të prodhojnë mandate deputetësh, kjo edhe për mënyrën se si është specifikuar në ligj.  Në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, pritet të administrohet edhe procesi i votës së emigrantëve. Kjo është parashikuar në ndryshimet … Continue reading Votë për emigrantët? Lëvizja e Diasporës skeptike për ndryshimet ligjore: Mungon transparenca dhe dëshira për ta realizuar

Të pasurit e infektuar me COVID shkojnë për kurim jashtë vendit, 20 pacientë janë larguar me charter nga Rinasi, jetën ua kanë besuar mjekëve të Italisë dhe Turqisë

COVID-19 është përhapur gjerësisht në vendin tonë. Çdo ditë rritet numri i të infektuarve dhe viktimave. Por çfarë po ndodh me kurimin e të infektuarve? A po marrin ata shërbimin e duhur në spitalet COVID? Gazetari Arsen Rusta raporton se të pakën 20 persona janë larguar nga Rinasi me charter gjatë 3 muajve të fundit, … Continue reading Të pasurit e infektuar me COVID shkojnë për kurim jashtë vendit, 20 pacientë janë larguar me charter nga Rinasi, jetën ua kanë besuar mjekëve të Italisë dhe Turqisë

Ankesat e familjarëve të pacientëve me Covid 19 te Infektivi, reagon Presidenti Meta

Pas shqetësimit të një grupi familjarësh të pacientëve me Covid-19, të cilët ankoheshin se nuk kishin marrë informacione prej 36 orësh tek Spitali Infektiv, reagon Presidenti Ilir Meta. Sipas kreut të shtetit, “Familjarët e qytetarëve të prekur nga COVID-19 meritojnë të trajtohen denjësisht dhe të informohen me transparencë të plotë për shëndetin e të dashurve … Continue reading Ankesat e familjarëve të pacientëve me Covid 19 te Infektivi, reagon Presidenti Meta

Mjeku humb të afërmin nga covid: Mezi e mbajtën një ditë në jetë!

Mjeku Erion Dasho në një status të gjatë në facebook ka treguar se si një i afërm i tij ka humbur jetën si pasojë e covid-19. Ai thotë se sistemi shëndetësor në vend ka rënë: Një situatë intensive dy ditore (fatkeqësisht e pasuar nga humbja e jetës së një personi të afërm) më bindi plotësisht … Continue reading Mjeku humb të afërmin nga covid: Mezi e mbajtën një ditë në jetë!

Nga nesër mbyllet edhe Kapshtica gjatë natës, Greqia shton masat

Qeveria greke ka vendosur të zgjerojë masën e mbylljes se kufirit nga ora 23:00 dhe deri në orën 07:00 të mëngjesit, me të gjitha doganat tokësore të vendit. Përjashtim do të ketë vetëm pika kufitare e Promakonës që është njëkohësisht edhe e vetmi pikë hyrëse për vendet e BE dhe atyre ballkanike në Greqi. Pra, … Continue reading Nga nesër mbyllet edhe Kapshtica gjatë natës, Greqia shton masat

Studentët shqiptarë në universitetet amerikane përballen me paqartësinë e vizave

Kolegjet dhe universitetet amerikane kanë muaj që diskutojnë për mënyrën më të sigurtë të mësimdhënies duke ndryshuar disa herë planet pas shtimit të rasteve me koronavirus në disa shtete. Me më pak se katër javë nga fillimi i vitit të ri akademik, situata e paqartë po rrit ankthin për studentët e huaj që ende nuk kanë ardhur. Disa udhëzime të reja të Agjencisë Federale të Imigracionit (ICE), dhe ngadalësimi i procedurës së vizave nga ambasadat amerikane e bëjnë situatën e tyre edhe më kaotike. Kolegia Rudina Dervishi bisedoi me tre studentë shqiptarë lidhur me sfidat me të cilat ata po përballen gjatë këtij rrugëtimi. Gred Braho e kishte imagjinuar ndryshe ditën e parë të shkollës në universitetin prestigjoz të Harvardit. “Unë faktikisht kisha planifikuar … Continue reading Studentët shqiptarë në universitetet amerikane përballen me paqartësinë e vizave

Rregullat e reja, emigrantët që mund të përfitojnë nënshtetësinë greke

Emigrantët shqiptarë që kanë vite që punojnë edhe jetojnë në Greqi mund të përfitojnë nënshtetësinë greke. ‘Gazeta Shqiptare’ zbardh kategoritë e individëve që kanë të drejtë aplikimi si dhe ata që nuk mund të marrin nënshtetësi. Përkatësisht personat që nuk kanë leje qëndrimi ose kanë një leje qëndrimi të përkohshme nuk kanë të drejtë të … Continue reading Rregullat e reja, emigrantët që mund të përfitojnë nënshtetësinë greke